Jocheu condiționat

un jocheu condiționat este un jocheu de curse de vânătoare național ucenic în Marea Britanie sau Irlanda sub vârsta de 26 de ani care nu a câștigat mai mult de șaptezeci și cinci de curse conform regulilor sau nu a câștigat atât de multe curse în ultimele șase luni.

un jocheu condiționat are dreptul la o reducere, cunoscută sub numele de indemnizație, a greutății purtate de calul său, în funcție de tipul de cursă, care variază în funcție de numărul de curse pe care jocheul le-a câștigat. Un jocheu care a călărit mai puțin de douăzeci de câștigători poate solicita o indemnizație de șapte lire sterline, unul care a călărit între douăzeci și patruzeci de câștigători poate solicita o indemnizație de cinci lire sterline și unul care a călărit mai puțin de șaptezeci și cinci de câștigători poate solicita o indemnizație de trei lire sterline. Un jocheu condiționat cu mai puțin de cinci câștigători este permis încă trei lire sterline atunci când călărește pentru grajdul care îl angajează. Indemnizațiile nu pot fi solicitate atunci când călătoresc în curse limitate la jochei condiționali și în alte cazuri, de exemplu Grand National.

campionatul britanic de jochei condiționali se desfășoară pe tot parcursul sezonului Național de vânătoare, iar titlul este câștigat de jocheul condițional care călărește cei mai mulți câștigători. Competiția 2019-20 a fost programată să se desfășoare în perioada 4 mai 2019-25 aprilie 2020, dar a fost redusă la sfârșitul sezonului din cauza pandemiei coronavirusului 2019-20 din Regatul Unit. Campionatul a fost câștigat de Jonjo O ‘ Neill junior, care a câștigat 61 de câștigători în timpul sezonului.