scor agregat

scor agregat este un termen din fotbal folosit pentru a descrie scorul total al meciurilor dintr-un meci cu două picioare între două echipe. Aceste meciuri cu două picioare se fac atunci când există o cravată cu două picioare. În unele confederații, egalitatea cu două picioare, care duce la calcularea scorului agregat, este mai frecvent denumită “serie acasă și acasă” sau “serie de goluri totale cu două jocuri”.

scorul agregat este, de asemenea, cunoscut sub numele de “total points series”. Este unul dintre numeroasele formate de playoff.

scorare agregată și departajare

deciderea câștigătorului unui meci de fotbal este la fel de simplă ca adăugarea numerelor de bază. Acest lucru este valabil pentru scoring agregate. Acest lucru se întâmplă de obicei atunci când competițiile sau meciurile sunt jucate pe bază de knockout pentru a determina câștigătorul echipelor care au câștigat același număr de puncte.

în primul rând, se face o remiză pentru a decide ce pereche de echipe de fotbal vor juca între ele. Această pereche se va juca reciproc de două ori, denumită în mod obișnuit ca acasă și acasă. Câștigătorul va fi determinat prin adăugarea tuturor scorurilor pe care echipele le-au făcut în ambele jocuri. Acest proces are ca rezultat determinarea scorului agregat. Deci, dacă echipa a câștigă cu un scor de 4-2 în primul meci și pierde cu un 0-1 în al doilea meci, va fi totuși declarată câștigătoare, deoarece a acumulat un scor total de 4 față de Scorul de 3 de la echipa adversă.

dacă scorul total este egal, ceea ce înseamnă că ambele echipe au aceleași scoruri pentru meciul cu două picioare, se respectă “regula golurilor în deplasare”. Această regulă determină câștigătorul analizând echipa care a marcat cel mai mare număr de goluri în câmpul echipei adverse.

dacă scorurile sunt încă egale chiar și după utilizarea regulii golurilor în deplasare, se vor juca prelungiri. Aceste ore suplimentare vor dura 30 de minute și, de obicei, nu urmează Jocul de moarte subită. Dacă egalitatea nu este ruptă după 30 de minute, se folosește o lovitură de pedeapsă pentru a determina câștigătorul.

Fapte rapide privind scorul agregat

scorul agregat este determinat sau utilizat în mod obișnuit în timpul legăturilor cu două picioare. Acest lucru se întâmplă de obicei în fotbal de asociere sau fotbal și alte competiții sportive, cum ar fi playoff-urile NHL, playoff-urile NASCAR și chiar playoff-urile PGA Tour. Utilizarea scorului agregat în determinarea echipei care va trece la Runda de campionat a fost utilă pentru aceste competiții.